January 21, 2019 23:40
Балкан

Протест на Србите во северно Косово, КФОР во состојба на готовност

Протест на Србите во северно Косово, КФОР во состојба на готовност

Единици на меѓународните сили на Косово, КФОР, денеска се распоредени во близина на протестите на косовските Срби, организирани против одлуката на Владата на Рамуш Харадинај за зголемување од 100 отсто на таксите за увоз на производи од Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според косовските медиуми, силите на КФОР се ставени во состојба на зголемена борбена готовност.

Србите во четири места во северниот дел на Косово, во северна Митровица, Зупче, Јариње и Мердаре, денеска протестираа и против апсењето на четворица Срби од страна на специјалните полициски единици утрово во Митровица.

Тројца од уапсените во денешната акција се осомничени за убиството на лидерот на косовските Срби Оливер Ивановиќ во јануари годинава, а двајца од нив се припадници на косовската полиција.

Related posts

Бугарските маркети преполни со „Милка“ чоколадо со сомнителен квалитет

Igor

Албанските студенти одбија да разговораат со Рама и најавија штрајк со глад

Filip

Албанската економија за девет месеци забележала раст од 4,35 отсто

Ivona