September 24, 2021 07:22
Скопје Хроника

Протест на пожарникарите на Град Скопје

Пожарникарите на Град Скопје во моментов во Бригадата во Автокоманда протестираат поради не исплаќањето на надоместокт за опасност при работа, за кој пред 18 месеци Судот донел пресуда во нивна корист, а Градот се уште не го вметнува во платата.

Како што информираше за МИА членот на иницијативниот одбор Дејан Исаевски на 18 октомври до Градот испратиле барање во платата за октомври да биде внесен додатокот и во рокот кој го дале од пет дена не добиле одговор од градските власти.

– Затоа одлучивме денеска да се собереме на мирен протест, како што доликува на најхуманата и најопасната професија и да го искажеме нашето незадоволство. Сакаме уште еднаш да упатиме барање до таткото на градот, во текот на денешниот ден да ја разгледа можноста и да нареди израмнување и корекција на платата со надоместокот од судските пресуди, истакна Исаевски за МИА.

Тој најави дека доколку до крајот на денот не добијат позитивен одговор, утре ќе протестираат пред седиштето на Град Скопје.

Од Иницијативниот одбор информираат дека дежурната чета со полн капацитет ќе биде во бригадата во извршување на задачите.

AnimeFLV: Ah My Buddha Katsu (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflv.uk animes online

https://animeheaven.pro animeheaven attack on titan

TwistMoe: La corda d'oro: primo passo anime episode 25 online free at https://twistmoe.net kissanime

GoGoAnime: Food Wars! The Fourth Plate anime episode 12 online free at https://gogoanime.be gogoanim3

Wakelet: https://wakelet.com/@animeflixnl

Pxhere: https://pxhere.com/en/photographer/3662903