October 26, 2021 20:07
Економија

Просечната плата во јули 28.540 денари, повисока за 4,8% во однос на истиот месец лани

Просечната исплатена нето-плата по вработен во јули годинава изнесувала 28.540 денари и е за 4,8 отсто поголема од истиот месец лани, соопшти Државниот завод за статистика.

Зголемувањето се должи, пред сѐ, на растот на просечната месечна исплатена нето-плата во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (15.1 %), Уметност, забава и рекреација (14.2 %) и Други услужни дејности (13.5 %).

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (7.5 %), Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (4.3 %) и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли
(3.7 %).

Просечната месечна исплатена бруто-плата, пак, во јули изнесувала 42.627, што е за 4,9 повеќе од јули 2020 година.

GoGoAnime: Sound! Euphonium the Movie: May the Melody Reach You! anime episode Full online free at https://gogoanime.be detective conan gogoanime

Perrine Monogatari Specials (https://twistmoe.net/m/N8yl) Episode 1

Website https://wcostream.cc: Watch Peeping Life: YouTuber-kun wcostream Episode 4 dubbed anime

ANIMEFLIX: Fate/Kaleid Liner Prisma Illya 2Wei Herz! (Dub) anime episode 10 online free at https://animeflix.nl weathering with you animeflix

Artmight: https://artmight.com/user/profile/192056

Roomstyler: https://roomstyler.com/users/gogoanimebe