January 27, 2021 10:51
Македонија

Просечната плата во август зголемена за 9,6 отсто, мерките и политиките на СДСМ обезбедуваат раст на платите и во време на криза

Во екот на најголемата светска здравствена и економска криза, од која не е поштедена ниту нашата земја, ефикасните и навремени антикирзни мерки на Владата предводена од СДСМ обезбедуваат раст на платите.
Просечната месечна нето плата по вработен во август годинава, според официјалните податоци на Државниот завод за статистика изнесувала 27.535 денари.
Платата во август, и во услови на најголемата криза во светот, по втората светска војна, е зголемена за 9,6 отсто во однос на истиот месец минатата година.
Од јуни 2017 година, кога СДСМ застана на чело на Владата, просечната плата во државата порасна за 4.727 денари.
СДСМ преку бројни мерки и политики, во изминатиот период покажа што значи вистинска грижа за граѓаните, за економијата, за државата.
Продолжуваме посветено да работиме во интерес на граѓаните и на стопанството.

 

Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? III (Dub) Episode 6 (https://gogoanime.be/m/dxy9/ep-6) at GoGoAnime gogoanime online

Dragon Ball Z (Dub) (https://animeflix.nl/m/OBB) Episode 291 at website https://animeflix.nl animeflix boku no hero