June 27, 2022 21:36
Спорт

Промаши пенал за Челзи-Маунт играше шест финалиња на „Вембли“ и сите ги загуби

Англискиот репрезентативец и фудбалер на Челси, Мејсон Маунт не успеа да го добие ниту шестото финале на „Вембли“, откако неговиот тим загуби на пенали од Ливерпул, а за да биде уште потрагично тој промаши важен удар од белата точка.

Маунт во 2019 година играше плејоф со Дерби каунти против Астон вила и загуби со 1-2, а потоа загуби и финале во ФА-купот во 2020 година, кога Челси беше поразен од Арсенал.

Една година подоцна во финалето на „Вембли“ загуби од Лестер сити, а потоа со англиската репрезентација на истиот стадион загуби од Италија.

Тоа не беше крајот затоа што Маунт со Челси беше поразен од Ливерпул во Лига Купот, а потоа и во ФА-купот на „Вембли“, а „сините“ станаа прв тим во Англија кој загубил три финалиња во тоа натпреварување по ред.

go88 nhà cái uy tín go88 app store play go88 đăng nhập

dang nhap sunwin