October 16, 2021 16:21
Свет

Проектот Пегазус ја доби наградата за истражувачко новинарство во Европа

Конзорциумот на европски медиуми познат како “Забранети приказни” и нивниот проект Пегазус ја добија наградата на Европскиот Парламент за најдобро истражувачко новинарство, јави дописничката на МИА од Брисел.

Оваа награда првпат се доделува годинава, во спомен на убиената новинарка од Малта, Дафне Каруана Галициа.

Проектот Пегазус беше објавен во јули оваа година во 15 европски медиуми здружени во конзорциумот „Забранети приказни”. Сторијата обелодени дека над 180 новинари, како и бројни шефови на држави и активисти за човекови права биле прислушкувани преку софтверот Пегазус, изработен од израелската компанија НСО.

Наградата на Европскиот Парламент изнесува 20 илјади евра и се доделува за „извонредно новинарство кое ги промовира и брани темелните вредности и принципи на Европската Унија како што се човечкото достоинство, слободата, демократијата, еднаквоста, владеењето на правото и човековите права”. 

Wise Man’s Grandchild (https://animeflix.nl/m/eJb1) Episode 12

Watch New Hal & Bons Episode Full

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE

Sailor Moon Crystal (https://animefreak.ws/m/EW7) Episode 26

Website https://kissanime.mx: Watch Starship Girl Yamamoto Yohko II kissanime Episode 3 vinland saga kissanime