September 20, 2021 22:55
Македонија

Продолжено работно време за угостителите во Гостивар, бара Таравари

Советот на општината, по предлог на градоначалникот Арбен Таравари, се очекува во четврток да донесе одлука за продолжување на работното време за хотелските објекти за уште два часа, информираат од општината.

Таравари, како што стои во писмениот допис, предлага наместо до полноќ, во работните денови, работното време да трае до 02:00 часот, а за време на викендите од наместо до 01:00 да трае до 03:00 часот.

„Ваквиот предлог, доаѓа во време кога нашите сонародници се во својот роден крај, но исто така и за да можат кафулињата и рестораните да работат бидејќи подолг период беа затворени поради пандемијата. Градоначалникот Таравари очекува неговиот предлог да наиде на едногласна поддршка од советниците на седницата во четвртокот, што ќе биде последна на сегашниот состав согласно законот, бидејќи се очекува да бидат распишани локални избори и овој Совет, освен за итни случаи, нема да може повеќе да се собере. Доколку предлогот помине на Совет, сопствениците на угостителските објекти нема да бидат обврзани да поднесат барање за продолжување на работното време, бидејќи сите институции ќе бидат веднаш известени за новата одлука“, стои во соопштението.

Од Општина Гостивар потсестуваат дека минатата година, општината ги ослободи угостителите од плаќање на општински такси со цел да ја ублажи финансиската криза што ја претрпе овој сектор од коронавирусот.

Website https://animebee.to: Watch Shingeki no Kyojin Picture Drama animebee Episode 9 kissanime

Dinosaur King D-Kids Adventure: Pterosaur Legend Episode 2

KissAnime: Winter Days anime episode Full online free at https://kissanime.mx gogoanime kissanime

Website https://4anime.biz: Watch Tanken Driland: 1000-nen no Mahou 4anime Episode 2 i want to eat your pancreas 4anime

Miarroba: https://miarroba.com/animefreakws

Lifeofpix: https://www.lifeofpix.com/photographers/animefreakws/