November 30, 2021 09:38
Хроника

Притвор за двајцата Камерунци фатени со 900.000 фалс евра

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица кои се сомничат за кривично дело – Правење, набавување или отуѓување средства за фалсификување согласно член 271 став 2 од Кривичниот законик.

Осомничените по потекло од Камерун, од кои едниот жител на Франција, а другиот на Луксембург, на 4 октомври пристигнале на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје без да поседуваат валидна документација за влез во земјава и финансиски средства потребни за престој.

При проверка, во нивниот багаж било пронајдено поголемо количество предмети за правење лажни пари. Така, првиот осомничен во багажот имал 3.744 парчиња црна хартија исечени со идентична големина како оригинални евро банкноти со видлив принт на пари од по 50, 100, 200 и 500 евра. Кај вториот осомничен, пак, биле пронајдени 5.632 парчиња бела хартија исечени со идентична големина како оригинални евро банкноти со видлив принт на пари од по 50, 100, 200 и 500 евра, како и 78 парчиња хартија без ознака. Вкупниот износ на фалсификуваните евро банкноти во рана фаза за изработка изнесувал 902.150 евра. Кај осомничените биле пронајдени и две шишиња со течност, едното со жолтеникава, а другото со темно-црвена боја, кои се користат за диференцирање на обичната хартија од онаа на која се печатат банкноти, како и една УВ-ламба.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за двајцата странски државјани за кои постои опасност да се дадат во бегство или да го повторат делото.​

Website https://aniwatch.pro: Watch Wandering Son Specials aniwatch Episode 2 dubbed anime

KissAnime: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex: Tachikomatic Days (Dub) anime episode 26 online free at https://kissanime.mx darling in the franxx kissanime

https://animeheaven.pro anime online

Princess Princess (https://4anime.biz/m/pyvv) Episode 12

WCOStream: So, I Can't Play H? anime episode Full online free at https://wcostream.cc the flintstones wcostream