June 23, 2021 07:25
Македонија

Пристигнува донација од 100.000 вакцини „Синофарм”

Сто илјади вакцини од кинескиот производител „Синофарм” ќе пристигнат денеска во државава, како донација од Министерството за одбрана на Народна Република Кина.

Донацијата, пред складиштето за вакцини во поликлиниката „Јане Сандански” во Скопје, ќе ја предаде кинескиот амбасадор  Џанг Ѕу на министерите за одбрана Радмила Шекеринска и за здравство Венко Филипче. Испораката на донацијата е договорена на средбата на шекеринска со кинескиот министер за одбрана, генералот Веи Фенгхе при неговата посета на државава.

На крајот на минатиот месец во С Македонија пристигнаа 200.000 вакцини „Синофарм” што Владата ги набави од производителот, а најавени се и 500.000 вакцини „Синовак”.

AnimeFreak animefreak boku no hero: Watch Jujutsu Kaisen (TV) (Dub) Episode 4 (https://animefreak.ws/m/3XAB/ep-4)

AnimeDao animedao seven deadly sins: That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (https://animedao.nl/m/ApVw) Episode 12