January 29, 2022 00:31
Хроника

Приведено лице во Лозово за давање поткуп за гласање

На 15.10.2021 во 17.30 часот во с. Милино, општина Лозово полициски службеници од ОВР Свети Николе го приведоа Б.А.(50) од с. Милино, по претходно добиени оперативни сознанија дека врши поткуп во врска со претстојните локални избори, при што давал и нудел пари, а лицата кои добивале пари се потпишувале на документ дека примиле пари.
Лицето е лишено од слобода по член 162 ст.1 и 2 вв ст 3 „поткуп при избори и гласање” и по документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Основното јавно обвинителство Свети Николе поведе постапка против едно лице за кое постои сомневање дека сторило продолжено кривичното дело  – Поткуп при избори и гласање од член 162 став 3 во врска со став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Постапка се води и против четири лица кои го примиле поткупот.

Осомничениот на 15 октомври 2021 година, во општина Лозово бил забележан како дава пари на граѓани за да гласаат за независен кандидат.  Со потврда одземена е документацијата и паричните средства кои биле пронајдени кај  осомничениот.

Осомничениот  е задржан во полициска станица. По дадени насоки на обвинителството, полициските службеници прибираат известувања од лицата кои ги примиле паричните средства во висина од по 3000 денари.

Се преземаат и други дејствија за расчистување на настанот.

ani watch me. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime to watch TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

free anime AniWatch Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

AniWatch Death Note (Dub) Episode 37

english anime One Piece (Dub)

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full