October 16, 2021 13:57
Магазин

Претставен новиот теренец „Лексус ЛХ 600″

Најголемиот и најлуксузниот теренец на „Лексус” (и „Тојота”) во своето четврто издание има помал мотор со поголема моќност и задолжен за стартување значително помала тежина.

По 14 години од издавањето на третата генерација, преку која „Лексус” го освежи својот најголем теренец, луксузниот бренд ја запозна јавноста и со четвртата генерација на „Ел-икс”, во која најмногу ќе ужива Северна Америка. Четвртиот, „Ел-икс 600″, е подобрен во секој поглед, но можеби највпечатливо е тоа што е 200 килограми полесен од својот претходник. Претходниот атмосферски 5,7-литарски бензински В-8 мотор е заменет со нов 3,5-литарски В-6 мотор кој има два турбополначи, 415 коњски сили и 650 њутн-метри вртежен момент. Има и нов автоматски менувач со пренос на моќноста на двете оски, којшто сега има осум, наместо десет брзини.

Меѓу другите  новитети се во кабината обвиткана со кожа, се два дисплеи во централното место, а покрај стандардната конфигурација која вклучува седум седишта во три реда, теренецот се нуди и во комбинација со само две одделни седишта во вториот ред.

Подалеку од асфалтот, за помош на потежок терен, возилото нуди неколку програми и можност за прилагодување на растојанието меѓу тлото и подот.

TwistMoe: The Gymnastics Samurai (Dub) anime episode 11 online free at https://twistmoe.net watch anime dub

Website https://animekisa.in: Watch Inferious Wakusei Senshi Gaiden Condition Green animekisa Episode 6 anime

Animepahe Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animebee.to: Watch Demon Fighter Kocho (Dub) animebee Episode Full anime sites

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE