January 17, 2020 16:45
Македонија

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на свеченото отворање нафестивалот „Охридско лето”

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва, 12 јули 2019 година, петок, ќе се обрати на свеченото отворање на 59-то издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето”, што ќе се одржи во Античкиот театар во Охрид, со почеток во 21:00 часот. На отворањето на фестивалот ќе настапи британската виолинистка Ванеса Меј, придружувана од оркестарот на Националната филхармонија и вокалните солисти од Националната опера и балет на Република Северна Македонија, а под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров.

Манифестацијата „Охридско лето” се одржува под покровителство на Претседателот на Република Северна Македонија.

 

Нови вести

Социјалната помош ја зголемивме за 300 проценти, се грижиме за граѓаните од социјален ризик

Igor

Заев: Возможни се високи стапки на раст ако ги слушаме практичарите и искуствата на пријателските земји

Igor

Претставени пет пакети за трансфер на вработените од јавен во приватен сектор

Igor