April 20, 2021 18:44
Свет

Претседателот на Танзанија призна дека коронавирусот не се победува со молитва

Претседателот на Танзанија конечно призна дека во неговата земја постои проблем со справувањето со коронавирусот, иако со месеци тврдеше дека може да се победи со молитви.

Популистичкиот претседател, Џон Магуфули, апелираше до граѓаните на Танзанија да преземат заштитни мерки дури и да носат маски, но само оние направени во Танзанија, пренесува „Ројтерс“.

Магуфули претходно јавно изрази сомневање за сите производи што доаѓаат од странство, вклучително и вакцините против Ковид-19.

Последните коментари и препораки на претседателот доаѓаат по еднодневната жалост за смртта на потпретседателот на полуавтономниот остров Занзибар од Ковид-19.

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Габријесус, претходно апелираше до државниот врв на Танзанија да го признае постоењето на болеста во интерес на нејзините граѓани.

Во Танзанија, земја со над 59 милиони жители, досега се пријавени 509 случаи на коронавирус, 183 оздравени и 21 починат.