June 25, 2022 12:32
Свет

Претепан палестински новинар кој работи за иранската новинска агенција

Палестински репортер кој работи за иранската новинска агенција Тасним беше киднапиран и претепан од вооружени Палестинци откако претходно оваа недела објави за насилното растурање на студентските демонстрации на Западниот Брег.

Агенцијата наведува дека овие лица насилно и под закана со оружје го принудиле Самер Хуаир да влезе во автомобилот, го тепале и му се заканувале.

Тие рекоа дека неговото известување ѝ наштетило на палестинската управа и секуларното движење Фатах што доминираше во неа, и го ослободија околу половина час подоцна.

Хуаир идентификуваше Палестинец меѓу оние што го киднапираа и рече дека тој е член на палестинските безбедносни сили.

Здружението на палестински новинари го осуди нападот врз својот колега, а палестинските власти не дадоа коментар.

go88 mới link tải go88 cho iphone play go88.vin

https://sunwin.fan/