January 22, 2022 21:59
Свет

Предвремени парламентарни избори во Украина

Во Украина, денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори, каде што партијата на новиот претседател Владимир Зеленски се очекува да го освои мнозинството гласови.

Анкетите пред изборите покажуваат дека неговата партија би можела да ја освои довербата на нешто повеќе од половина гласачи, објави агенцијата АП.

Сепак, само 225 од 424 места во украинскиот Парламент се избираат од партиските листи, додека останатите се самостојни мандати чиј распоред би можел да биде различен од јавното мислење.

Зеленски, кој беше избран за претседател во мај, распиша предвремени избори три месеци пред закажаниот датум, бидејќи во парламентот мнозинството го имаат неговите политички противници кои му го ограничуваат капацитетот за спроведување реформи.

watch anime dub. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Redo of Healer

How a Realist Hero Rebuilt the Kingdom Episode 13

AnimeFreak Your Lie in April Episode 17

anime freaks website Demon Slayer: Entertainment District Arc

Black Clover Episode 164