August 15, 2022 17:08
Македонија

Преведувач од Македонија: Добив понуда од ЕУ за превод од „северномакедонски“ јазик

Преведувач од Македонија на социјалните мрежи сподели дека добил понуда за превод на материјали од „северномакедонски“ јазик.

„Кој е тој јазик, знае ли некој? Јас не знам за таков јазик. Проектот е инаку од ЕУ“, пишува преведувачот кој дополнително сподели и дека реагирал и ги објави деталите за преводот.

Претходно, францускиот претседател Емануел Макрон во Брисел не’ нарече „Северномакедонци“, по што министерот Буjар Османи оцени дека Макрон направил ненамерна грешка.

game sunwin sunwin game bài sunwin

tải sunwin

sunwin tài xỉu sunwin web sunwin club

sun win

sunwin web sunwin.apk mới nhất tải sunwin