Спорт

Прв британски триумф во Светскиот куп- Слаломот во Кицбил за Дејв Ридинг

Британецот Дејв Ридинг е сензационалниот победник на трката во слолом, која се возеше во Кицбил. Ридинг, најдобро се снајде во тешките временски услови и успеа да и ја донесе на Велика Британија, историската прва победа во Светскиот куп.

35-годишниот Ридинг, првата трка ја заврши на шестото место. Во втората ги искористи лошите временски услови и грешките кои ги направија водечките тројца, Фосс-Солеванг, Клеман Ноел и Аксел Винацер.

На крајот, Британецо убедливо победи со 38, односно 65 секунди подобро време од Норвежаните, Лукас Братен и Хенрик Кристоферсон.

Оваа победа на Ридинг направи метеж во поредокот за слалом. Петмина победија во досегашните пет трки, лидер е Братен со 225 поени, пред Фос-Солберг (180) и Даниел Јуле (162).

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Mieruko-chan

animefreaks website Ranking of Kings

AnimeFreak Fairy Tail Episode 171

AnimeFreak One Piece (Dub)

6 LOVERS