June 25, 2022 20:25
Свет

Прво судење на руски војник: Ми наредија да пукам во цивили

Судењето на рускиот војник Вадим Шишимарин (21), обвинет за убиство на цивили во украинското село Чупакивка, треба да започне денеска. Исто така, првпат од почетокот на војната во Украина, припадник на руската армија ќе биде кривично гонет за воени злосторства.

Шишимарин е обвинет дека пукал во глава на 62-годишник во Чупаковка во североисточна Украина, пишува АП. На војникот му се заканува доживотен затвор.

Виктор Овсјаников, адвокат на војник, призна дека обвинителството изградило силен аргумент против неговиот клиент, но рече дека конечната пресуда ќе ја донесе судот во Киев. Адвокатот вчера изјави дека неговиот клиент се уште не одлучил како ќе ја признае вината.

Шишимарин е член на тенковската единица на која ќе и се суди во Украина. Главниот обвинител на Украина спроведува сè поголем број истраги за наводите дека руски војници убивале, малтретирале и мачеле цивили во Украина. Канцеларијата на главниот обвинител Ирина Венедиктова објави дека истражува повеќе од 10.700 потенцијални воени злосторства во кои учествувале повеќе од 600 осомничени. Во случаите беа вклучени руски војници и владини претставници.

Многу злосторства излегоа на виделина во април, откако руските сили го прекинаа обидот да го заземат Киев и се повлекоа од главниот град. Во тоа време беа откриени масовни гробници, како и дворови полни со тела во градовите околу Киев, како Буча. Владимир Јаворски, координатор на Центарот за граѓански слободи во Киев, рече дека активистите ќе го следат судењето на рускиот војник за да обезбедат заштита на неговите законски права.

Вадим Карасев, политички аналитичар од Киев, рече дека е важно украинските власти да покажат дека воените злосторства ќе бидат решени и дека одговорните ќе бидат изведени пред лицето на правдата во согласност со меѓународните стандарди.

Минатата недела главното обвинителство на социјалните мрежи објави неколку детали од истрагата. На 28 февруари, Шишимарин беше меѓу групата руски војници кои ги поразија украинските сили. При бегството Русите пукале во приватен автомобил и го одзеле возилото. Потоа се возеа до Чупаковка, село на околу 320 километри од Киев.

Руските војници на пат виделе човек како оди по тротоарот и зборува на мобилен телефон. На Шишимарин му било наредено да го убие за да не ги пријави кај украинските воени власти. Војникот пукал со калашников низ отворен прозорец и го удрил човекот во глава.

„ Човекот починал на лице место, на само неколку десетици метри од неговата куќа“, соопшти обвинителството. На 4 мај, Службата за безбедност на Украина (СБУ) објави кратко видео во кое Шишимарин признава дека застрелал човек. СБУ го опишува видеото како едно од првите признанија на Русија за злосторството.

„ Ми наредија да пукам. Го застрелав човекот, тој падна, а ние продолживме понатаму“ – вели рускиот војник на видеото.

Обвинителството не соопшти кој му дал таква наредба.

go88 hd nạp tiền go88 go88 đánh lô đề

sunwin âu mỹ