September 20, 2021 22:25
Спорт

Прво олимписко злато во историјата за Филипини

Филипинката Хидилин Дијаз го освои златниот медал во кревање тегови во категоријата до 55 килограми на Игрите во Токио и со тоа на својата земја и го донесе првото олимписко злато во историјата.

Филипинските спортисти до Олимпијадата во Токио имаа освоено вкупно 10 медали, но ниту еден златен.

Во својот четврти и најверојатно последен настап на Олимписките игри, во историјата се запиша 30-годишната Дијаз која крена вкупно 224 килограми и го освои златниот медал со нов олимписки рекорд.

Сребрениот медал го освои Лиао Квијун (223), додека бронзениот медал и припадна на Зулфија Чинсханло од Казахстан (213).

Website https://aniwatch.pro: Watch La Seine no Hoshi aniwatch Episode 1 watch anime online

Hero Mask Season 2 (Dub) Episode 9

Animepahe: Thermae Romae anime episode 6 online free at https://animepahe.cc animes online

Website https://animeflix.nl: Watch Mobile Suit Gundam MS IGLOO: The Hidden One Year War animeflix Episode 3 animeflix dragon ball

Vingle: https://www.vingle.net/posts/3825125

Gallery autodesk: https://gallery.autodesk.com/users/HKGTQUMQFMX2?relProf=1