February 16, 2019 17:00
Македонија

Првиот човек на СВР Скопје најсериозен кандидат за Директор на БЈБ

Владата на вчерашната седница го разреши Лазе Велковски од директорската позиција во Бирото за јавна безбедност. Според неофицијалните информации најсериозен кандидат за негов наследник на чело на БЈБ е Тони Јакимовски,  досегашен началник на СВР Скопје.

Јакимовски важи за близок соработник на Велковски, а бил и член на МАРРИ регионалниот центар.

Предлогот за разрешување на Велковски беше поднесен од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, пред една седмица, откако Одделот за внатрешна контрола и професионални стандарди утврдил дека џипот „ренџ ровер дискавери спорт“ со регистарски таблички СК-9559-АЛ бил пратен во Грција со налог потпишан од директорот на јавна безбедност, а со возилото управувал вработен во Одделот за заштита на определени личности и објекти. Џипот, според пишувањата на медиумите, ги превезувал ќерката на Велковски и нејзини другарки.

Related posts

Смилевски: Големата акција за чистење на Скопје успешно почна во Бутел

24news

Министерството за здравство со препораки за заштита од студеното време

Igor

Десетина медицински сестри ќе останат на улица, по пензионирањето на лекарите

24news