Свет

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти американската амбасада.

Испораката дојде по посетата на американскиот државен секретар Антони Блинкен на Киев оваа недела поради загриженоста на Киев и неговите западни сојузници за десетици илјади руски војници на границата со Украина. Русија негира дека планира нова воена офанзива.

„Смртоносна безбедносна помош“

„Пакетот помош од 200 милиони американски долари беше одобрен од Вашингтон во декември. „САД ќе продолжат да обезбедуваат таква помош за поддршка на украинските вооружени сили во нивните тековни напори за одбрана на суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина од руската агресија“, наведе САД.

Во соопштението се додава дека пратката содржи „смртоносна безбедносна помош и муниција наменета за украинските бранители“. Украинскиот министер за одбрана им се заблагодари на САД за помошта.

„Како што претседателот Бајден му кажа на претседателот Путин, во случај на руска инвазија на Украина, Соединетите Држави ќе ѝ пружат помош на Украина и ќе ѝ испратат уште поголема одбрана“, се вели во соопштението на американската амбасада во Киев.

Украинскиот претседател му се заблагодари на Бајден за воената помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски напиша дека му е благодарен на американскиот претседател Џо Бајден за „невидената“ дипломатска и воена помош.

Соединетите Држави беа ангажирани во последниве недели во дипломатски активности со Русија за украинското прашање. Западните земји стравуваат дека Москва планира нов напад врз Украина, која ја нападна во 2014 година. Русија го негира ова, но вели дека може да преземе воена акција на неодредено време доколку не се исполнат безбедносните барања.

Паралелно, украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба рече дека разговарал со американскиот државен секретар Антони Блинкен за преговорите со Русија оваа недела.

„Добро е да се знае дека дипломатскиот пат со Русија останува активен“, напиша Кулеба на Твитер.

Русија вчера најсериозно му се закани на Западот

Русија вчера му се закани на Западот со „најтешките последици“ доколку продолжи да ја игнорира својата „легитимна загриженост“ за воените засилувања на САД и НАТО во Украина и на границите на Русија. Тој став му беше пренесен на Блинкен, кој во петокот во Женева се сретна со рускиот колега Сергеј Лавров.

„Антони Блинкен беше јасно информиран дека понатамошното игнорирање на легитимната загриженост на Русија, првенствено поради тоа што Соединетите Американски Држави и нивните сојузници во НАТО воено ја користат територијата на Украина, ќе има најсериозни последици во контекст на распоредување големи сили и средства на Алијансата во близина на нашите граници“, порача Москва.

На состанокот, Русија, исто така, инсистираше на „воспоставување директен дијалог“ меѓу Киев и проруските сепаратисти во источна Украина, каде што повеќе од 13.000 луѓе загинаа во војната во 2014 година.

Генералниот секретар на ОН: Сигурен сум дека нема да има инвазија, се надевам дека сум во право

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш синоќа изјави дека е „сигурен“ оти руската воена инвазија или упад во Украина „нема да се случи“ и изрази желба актуелната криза меѓу Русија и САД да се реши преку дипломатија.

„Не треба да има воена интервенција“, рече генералниот секретар на прес-конференција. „Сигурен сум дека тоа нема да се случи“, и „цврсто се надевам дека сум во право“, додаде тој. „Мислам дека дипломатијата е начин за решавање на проблемите“, рече Антонио Гутереш, предупредувајќи дека најлошото треба да се спречи.

Во средата, американскиот претседател Џо Бајден изјави дека неговиот руски колега Владимир Путин, кој собра војска долж границата со Украина, не сака „војна од големи размери“. Но, „мислам дека ќе влезе“ во Украина на еден или друг начин, „нешто ќе треба да се направи“, додаде тој, без дополнителни детали.

Русија вели дека нема планови за воена интервенција во Украина, иако распоредила војници и оружје долж границите на двете земји.

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

anime to watch Death Note (Dub)

Hunter x Hunter (2011) (Dub) Episode 141

sites to watch anime GoGoAnime My Hero Academia Season 3

gogoanime in SK8 the Infinity

GoGoAnime Mieruko-chan