October 18, 2021 17:12
Спорт

ППД Загреб седумнаесетти пат по ред загуби во ЛШ, Алборг убедлив против Монпелје

Ракометарите на ПИК Сегед се радуваа во пресметката против ППД Загреб во рамките на второто коло на Лигата на шампионите на ЕХФ. На свој терен во Унгарија, избраниците на Пастор го надиграа хрватскиот тим со 30-21 (10-7). Марио Шоштариќ со седум погодоци и Фримел со шест беа најдобри во таборот на Унгарците, водејќи го својот тим до славје.

Загрепчани тргнаа добро, први поведоа со 0-2 и имаа рана контрола. Сепак, со серија од 4-0 домашните ракометари го свртеа резултатот и дојдоа до највисоките плус три во првиот дел. До паузата Загреб не успеа да се врати и губеше со 10-7. Ниту во продолжението избраниците на Ивица Обрван немаа сили за кам-бек, па предноста бргу порасна и дојде до високи осум гола. Сегед до крајот го исконтролира натпреварот и убедливо го победи гостинот од Хрватска.

За ППД Загреб ова беше седумнаесетти пораз по ред во елитното ракометно натпреварување. Последната победа беше против Алборг, кој, пак, во трилер натпревар славеше над Монпелје со 36-28 (18-13).

Иако со одлична игра во првиот дел Данците дојдоа до висока позитива, не успеја да ја задржат во продолжението. Со серија од 0-5 на стартот на второто полувреме, Монпелје целосно се врати во игра. Се играше гол за гол до самиот финиш, но Алборг на крајот се радуваше.

До победата Алборг го предводеше Лукас Сандел, кој постигна 11 погодоци, а му помогнаа Ласен и Бјорнсен со по шест реализации. Кај Монпелје, максимален со „шест од шест“ беше Килијан Вилемино.

ANIMEFLIX Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch anime online for free at AniWatch free anime

Website https://animeflv.uk: Watch Magical Girl Site animeflv Episode 12 watch animes

AnimeHeaven: Mobile Suit Zeta Gundam: A New Translation - Heir to the Stars anime episode Full online free at https://animeheaven.pro dragon ball z anime heaven

Speedrun: https://www.speedrun.com/user/animeflixnl

En eyeka: https://en.eyeka.com/u/gogoanimelol