January 24, 2022 21:53
Свет

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии Гернот Блимел најави оставка.

Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП) Себастијан Курц најави повлекување од политиката и по најавата на актуелниот канцелар Александар Шаленберг дека функцијата ќе му ја препушти на идниот шеф на Народната партија.

Инаку, Блимел е наведен како еден од обвинетите покрај Курц во истрагата за проневера и поткуп, поврзана со нарачување наводни лажни истраги. ОВП, како што се шпекулира, не сака да чека да види дали ќе се појават дополнителни детали кои дополнително би можеле да го оптоварат Блимел.

Во Австрија се шпекулира дека министерот за внатрешни работи Карл Нехамер би можел да ја преземе функцијата шеф на ОВП, но и како канцелар и министер за финансии. Може да има дополнителни промени во владата, бидејќи се споменува дека Нехамер би можел да ги замени министерката за економија Маргарета Шрамбек, министерката за земјоделство Елизабет Кестингер и министерката за интеграции Сузана Раб, членови на владата кои биле многу блиски со Курц.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

SK8 the Infinity (Dub) Episode 5

english dubbed anime JUJUTSU KAISEN (Dub)

4Anime Attack on Titan

anime to watch 4Anime Naruto (Dub)

4Anime Attack on Titan Season 2 Episode 6