January 29, 2022 08:09
Свет

Појавата на сојот омикрон е показател на неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на прифатлива и правична вакцинација во светот „Gavi Vaccine Alliance”, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот – омикрон е показател за недостатокот на вакцини во многу делови од светот.

Сè додека голем дел од светската популација е невакцинирана, вирусот може да мутира, продолжувајќи ја пандемијата, изјави вчера во Женева првиот човек на „ГАВИ”, Сет Беркли.

-Ќе можеме да спречиме појава на варијанти само ако ги заштитиме сите во светот, не само богатите, додаде тој.

Омикрон првпат беше откриен овој месец во Јужна Африка, каде стапката на целосно вакцинирани возрасни е помала од 36 проценти.

Како споредба, во Европската унија стапката на целосно вакцинирани е 77 отсто од возрасната популација.

„ГАВИ”, партнерство на јавни и приватни донатори, се обидува да ги заштити луѓето во посиромашните земји од болести кои можат да се спречат. Оваа асоцијација, исто така, ја води меѓународната иницијатива „Ковакс” за дистрибуција на вакцините против Ковид-19 во посиромашните земји.

„Ковакс” се надеваше дека годинава низ светот ќе испорача две милијарди дози  вакцини, но досега реализира само околу четвртина од поставената цел.

СЗО новиот омикрон сој го класифицираше како „загрижувачка варијанта на вирусот”.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 18

4anime tv My Hero Academia Season 3

4anime biz Kiss x Sis (TV)

4Anime Hunter x Hunter (2011)

watch anime free Your Name.