December 1, 2021 10:25
Македонија

Почнува скринингот на учениците за Ковид-19, утре први ќе се тестираат средношколците во Скопје

Во девет средни училишта во Скопје утре ќе почне скринингот на учениците за Ковид-19. Во текот на утрешниот ден ќе се тестираат 258 средношколци, а низ државата продолжува во Кривогаштани, Берово, Вевчани, Дебарца, Демир Капија, Дојран, Зрновци, Конче, Лозово, Могила, Новаци, Пехчево, Старо Нагоричане и Центар Жупа, соопшти Министерството за здравство.

Тестирањето на учениците, како што се посочува, ќе се спроведува во просторија одредена од страна на училиштето, а тестирањето ќе трае помалку од една минута. Истото е безболно и безбедно, со земање на брис од грло и од носна шуплина.

Целта на скринингот е рано детектирање и евентуално пронаоѓање на асимптоматски носители на Ковид-19 меѓу учениците. Со релевантните податоци ќе се добие целосна слика на трансмисија на вирусот во училиштата, во интерес на децата, информираат од Министерството за здравство и апелираат на безрезервна поддршка од страна на родителите при давање на потребната согласност.

Скринигот ќе обезбеди безбедно одвивање на наставата и заштита на здравјето на децата, стои во соопштението.

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE

ANIMEFLIX: Soni-Ani: SUPER SONICO THE ANIMATION anime episode 12 online free at https://animeflix.nl dragon ball super animeflix

AniWatch: SHOW BY ROCK!! Mashumairesh!! anime episode 12 online free at https://aniwatch.pro watch anime free

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Watch My Little Pony: Friendship Is Magic Season 6 (Dub) Episode 26