November 23, 2020 07:19
Спорт

Почнува новата сезона во мак-баскетот со дерби Работнички – МЗТ Скопје

Викендов без присуство на гледачи во салите и со посебни здавствено-безбедносни протколи ќе почне новата сезона во мак-баскетот. Стартот на двапати досега беше одложувана поради присуството на корнавирусот меѓу играчите од прволигашката конкуренција. Пролонгирањето не го прифаќаа клубовите, па неодмана му поставија ултиматум на раководствот на КФСМ да го организира стартот на сезоната или да си замине !

Стартот од сезоната ќе го одбележи дерби натпреаврот меѓу лутите ривали Работнички и МЗТ Скопје. Најтрофејниот на домашната сцена Работнички во  „Градски Парк“ в недела ќе го пречека актуелниот шампион МЗТ Скопје.

Двојки за сабота:

Академија ФМП – Гостивар

ТФТ – Куманово 2009

Кожуф – Пелистер

Недела

Работнички – МЗТ Скопје

Вардар – Црн Дрим

МЗТ Скопје Унибанка – Еуро Никел 2005