November 28, 2021 07:25
Култура Магазин

Почна јубилејното 40. издание на Скопскиот џез фестивал

Во Националната опера и балет вечерва започна јубилејното 40-то издание на Скопскиот џез фестивал со соло рецитал на саксофони на супер-херојот на скандинавската џез сцена, Матс Густафсон од Шведска.

Веднаш по Густафсон ќе настапи новата колема ѕвезда на џезот, басистката Линда Меј Хан О од САД.

Овогодишниот Скопје џез фестивал изобилува со богата програма, а во пресрет на јубилејот организиран е специјалниот проект „Ну Мјузик 4″ посветен на џез-легендата Дон Чери, со Кристер Ботен, Горан Кајфеш, Матс Густафсон и Окај Темиз, како и настапот на проширениот ансамбл на нашиот композитор и мултиинструменталист Јордан Костов.

Скопје џез фестивалот ќе трае од 20 до 24 октомври во салите на Националната опера и балет и Кино Фросина во Младинскиот културен центар, каде над единаесет познати изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД ќе одржат концерти во живо.

GoGoAnime: Saber Rider and the Star Sheriffs anime episode 51 online free at https://gogoanime.be gogoanime kissanime tv

Website https://kissanime.mx: Watch Sekai Ichi Hatsukoi - The World's Greatest First Love Season 2 kissanime Episode 12 kissanime reddit

AnimeKisa: Hyakko OVA anime episode Full online free at https://animekisa.in animes online

Watch OBSOLETE Episode 12

https://aniwatch.pro watch anime