August 19, 2019 11:02
Свет

Почина Џани де Микелис

Поранешниот италијански министер за надворешни работи Џани де Микелис почина на 78-годишна возраст по долго боледување.

Де Микелис е хоспитализиран пред неколку денови бидејќи му се влошила здравствената состојба.

Тој беше член на социјалистите во италијанскиот Парламент, а извршувал повеќе министерски позиции од 1980 до 1992 година.

Функцијата шеф на италијанската дипломатија ја извршуваше од 1989 до 1992 година.

Нови вести

Иран ги предупреди САД да не се обидуваат повторно да го запленат танкерот

zane

Макрон денеска во летната резиденција во Брегансон на средба со Путин

zane

ОН: Во светот во моментот има дури 70 милиони бегалци, што е рекорд по Втората светска војна

zane