February 23, 2019 20:29
Македонија

Почина Љубиша Георгиевски

Театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски почина утрово на 81 година.

Веста за смртта на Георгиевски на социјалните мрежи ја објави актерот Роберт Вељановски.

-Утринава Македонија се збогува со еден од најголемите нејзини синови! На 81 годишна возраст, почина најголемиот македонски театарски режисер, еден од најголемите умови што се родиле под македонското сонце, професорот Љубиша Георгиевски!!! Утринава почина мојот театарски татко!!!
Бог да те прости професоре и да ти подари царство небесно!!!, напиша Вељановски.

Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

На македонската јавност и е познат и како кандидат за претседател во 1994-та година, беше амбасадор во Бугарија од 2000-2004 и претседател на Собранието на Република Македонија од 2006-2008.

 

Related posts

„МИНСТРОЈ ХОЛДИНГ“ А.Д. НУДИ ЦЕЛОСНО РЕШЕНИЕ ЗА “ФЕНИ“

24news

Распишан оглас за 74 инкасанти за наплата на патарини

admin

Претседателот Иванов ќе приреди прием за дипломатскиот кор

Ivona