June 28, 2022 02:17
Спорт

Почина Стеван Остојиќ, легендарниот голгетер на Црвена Звезда

Црвена звезда со големо жалење ја известува јавноста дека уште едно фудбалско име не напушти засекогаш, а станува збор за Стеван Остојиќ, прославениот голгетер на клубот од Маракана кој почина на 81-годишна возраст.

Стеван Остојиќ е роден на 20 август 1941 година во Остојичево, а како играч на Звезда беше од 1966 до 1973 година во славната генерација предводена од Драган Џајиќ. Остојиќ одигра 277 натпревари (124 првенства) и постигна 156 голови, освојувајќи три шампионски титули и два купа на Југославија. Освен за Звезда, играл и за ОФК Суботица, Раднички Ниш, Монако, Фенербахче и Сан Хозе, а два натпревари одигра и за А и за младата југословенска репрезентација.

Започна како тренер како помошник на Бранко Станковиќ во Црвена звезда, кого го наследи и беше прв тренер година и пол.

go88 cổng 2 tại go88 info làm đại lý go88

sunwin apkpure