September 20, 2021 22:31
Балкан Магазин

Почина српската Коко Шанел, Јованка Броз и сопруги на светски државници носеле нејзини креации

Познатата југословенска модна дизајнерка Мирјана Мариќ почина денеска во Белград на 84-годишна возраст.

Родена е на 22.05.1938 година во Кравље во близина на Ниш, а од 1948 година живееше со своето семејство во Белград. Дипломирала во 1960 година на Академијата за применета уметност, отсек за текстил, а потоа и магистрирала текстил и современ костум на Уметничкото училиште во Манчестер.

Историјата на модата и модните дизајнери на Југославија започна со потписот на Мирјана Мариќ, а нејзините креации со воодушевување ги носеа првата дама на Југославија Јованка Броз, „амазонките“ на Гадафи, данската принцеза, белгиските принцези, претставници на дипломатскиот кор, сопруги на многубројни државници кои во седумдесеттите и осумдесеттите години доаѓаа во Белград, велат нејзините пријатели.

Во 1968 година, таа доби статус на слободен уметник и се вработи во Југоекспорт, убедувајќи го раководството на компанијата дека мора да започне со производство, а неколку години подоцна започна да работи во работилница за висока мода.
Последните 35 години живееше на релација Србија-Америка.

– Таа беше и останува синоним за квалитетна мода во СФРЈ, а дизајнерските парчиња од Мирјана Мариќ беа изработени во ограничена серија од 100 до 150 парчиња. Таа организираше повеќе од седумдесет модни ревии ширум светот, додека нејзиниот бренд Tri M и кожните модели имаат добиено бројни домашни и светски награди. Таа доби специјално признание за нејзината креативна работа во 1975 и 1976 година, кога Пјер Карден ја покани во Франција, организирајќи модни ревии со нејзините модели – изјавија нејзините пријатели.

Website https://animeflv.uk: Watch Chagama Ondo animeflv Episode Talkie Version anime online

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Lamchame: https://www.lamchame.com/forum/members/animefreakws.1004577/

Docs google: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1mIY_nsntuoEy_ahe07-H7V08qUWW9lLyP-t6u52vUlo/edit?usp=sharing