October 22, 2021 11:45
Магазин

Почина режисерот Мелвин ван Пиблс

Американскиот режисер и глумец Мелвин ван Пиблс, познат по својот удел во независната филмска индустрија, почина на 89 години. Веста ја потврди неговиот син – познатиот режисер и глумец Марио ван Пиблс.

– Тато знаеше дека сликата на црнците вреди… Ако една слика вреди илјада зборови, тогаш колку вреди филмот? Ако сакаме да бидеме успешни, треба да се гледаме себеси како слободни. Вистинското ослободување не значи имитирање на менталитетот на колонизаторот. Тоа значи да се цени моќта, убавината и меѓусебната поврзаност на сите луѓе!, изјави Марио за својот починат татко.

Мелвин ван Пиблс режира 17 свои проекти, а глумел во 44 филмови и ТВ-серии. Реолуционерниот „Sweet Sweetback’s Baadasssss Song” од 1971 година, е можеби неговиот најпознат филм.

Watch Star Driver Episode 25

ANIMEFLIX Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

https://kissanime.mx kissanime tower of god

4Anime: Oblivion Island: Haruka and the Magic Mirror anime episode Full online free at https://4anime.biz 4anime my hero academia

Profile ameba: https://profile.ameba.jp/ameba/gogoanimelol

: anchor.fm/ kissanimemx