Култура Македонија

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје почина маестро Александар Џамбазов. Веста за смртта ја објави неговиот син актерот Игор Џамбазов.

-Си замина нашиот маесто тивко и нечујно како што живееше последните 25 години. Од денес конечно е со својата Анче. Вечен нека ни е споменот за тебе наш маестро- напиша Игор на Инстаграм.

Александар Џамбазов е роден на 3 февруари 1936 година во село Стапар, Војводина. Тој е македонски диригент и композитор. Музичка академија завршил во Белград, а целиот работен век го минал во Македонската радио-телевизија, како диригент на Танцовиот и Ревискиот оркестар.

Има реализирано безброј снимки и концерти во живо. Настапувал во земјава и во странство. Добитник е на над педесетина награди. Се категоризира во четвртата генерација македонски повоени композитори.

Џамбазов е автор е на голем број детски песни. Беше иницијатор и долгогодишен диригент на фестивалот за деца „Златно славејче“ во Скопје. Пишувал сценска музика и филмска музика („Мементо“, за драмите „Мајка“, „Двајца на нишалка“ итн.) и повеќе дела од класичната музика, меѓу кои и „Рапсодија за Скопје“ – за пијано и оркестар (1966), „Седум танцови варијации“ – за пијано и оркестар (1977) и др. Компонирал и хорски композиции, како и голем број популарни мелодии.

animes online. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

stream anime online BANANA FISH

My Hero Academia Season 3

AniWatch The Daily Life of the Immortal King 2nd Season

english dubbed anime Naruto: Shippuden