January 28, 2021 11:51
Свет

Почина долгогодишниот директор на „Пепси“, тој му донесе шише „пепси“ на Хрушчов

Производителот на безалкохолни пијалаци „ПепсиКо“ потврди дека на 99-годишна возраст починал поранешниот извршен директор на „Пепси-Кола“ и „ПепсиКо“, Доналд Кендал, кој ја извршувал функцијата 23 години, јавуваат медиумите.

Компанијата соопшти дека тој се пензионирал во 1986 година, но дека бил доверлив советник и поддржувач на водачот на „ПепсиКо“  кој  и служел на компанијата вкупно 39 години за време на неговиот живот.

Кендал бил долгогодишен пријател на поранешниот американски претседател Ричард Никсон.

Запаметен е како бизнисмен кој уривал навидум непремостливи пречки. Тој е еден од првите американски претприемачи што развил бизнис во СССР и Кина, и благодарение на него, „Пепси“ се појавил на советскиот пазар.

На изложбата на американски индустриски производи во Москва во 1959 година, тој се состанал со тогашниот советски лидер Никита Хрушчов и му понудил шише „пепси“ во присуство на Никсон, кој тогаш бил потпретседател на САД.

Во раните 1970-ти, шефот на ПепсиКо преговарал во Москва за производство и продажба на пијалаци во СССР. Како резултат на тоа, во Советскиот Сојуз се отворени фабрики за производство на „пепси“.

Watch KonoSuba: God's Blessing on This Wonderful World! Episode 3 (https://crunchyrollfree.com/m/zko/ep-3) at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll premium account reddit 2020

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime OAD Episode 4 (https://animefreak.ws/m/obLm/ep-4) at website https://animefreak.ws. See more my hero academia animefreak