January 25, 2022 06:45
Култура Македонија

Почина Горјан Тозија

Утрово на 68-годишна возраст почина Горјан Тозија – Медо, поранешен директор на Агенцијата за филм. Тозија починал од пневмонија.

Тозија беше филмски продуцент, поранешен државен секретар во министерството за култура и советник во Kабинетот на претседателот Бранко Црвенковски. Беше претседател на Друштвото на филмски работници (ДФРМ), а во 1993 стана директор и на државниот продуцент „Вардар филм“.Во тој период „Вардар филм“ ги сними филмовите „Пред дождот“, „Ангели на отпад“, „Преку езерото“, „Џипси меџик“, и учествува во реализацијата на два холивудски филма кои се снимаа во Македонија, „Миротворец“ и „Добредојде во Сараево“.

Агенцијата за филм на семејството и на блиските им изрази искрено сочувство.

-Она што Горјан Тозија го остави како наследство е тоа што македонската кинематографија успеа да се избори да биде прифатена рамо до рамо со сите европски кинематографии. Се бореше за филмскиот работник и за македонскиот филм како никој до сега, изјави Бојан Лазаревски, директор на Агенцијата за филм.

Главниот извршен директор на Развојна банка Кире Наумов на Фејсбук емотивно се прости од својот пријател Медо.

english anime. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

One Piece

sites to watch anime Pokémon Journeys: The Series

animes online Black Clover (Dub)

Attack on Titan Season 3

gogoanimeio GoGoAnime My Hero Academia Season 5