February 27, 2021 17:33
Култура Магазин Македонија

Почина актерот Љупчо Тодоровски-Упа

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски-Упа (65), јавија повеќе македонски медиуми. Освен со актерство, се занимаваше и со театарска режија, филмска и ТВ продукција и пишување сценарија.

Глумел на осум јазици во над 30 филмови и ТВ серии. Во неговата биографија ќе останат запишани петнаесетина театарски режии, како и десетици улоги во проекти и театарски куќи низ цела поранешна Југославија.

Роден е во Скопје, на 2 мај 1956 година и е еден од основачите на аматерскиот театар „Чекори“. Во 1983 дипломирал актерство кај проф. Љубиша Георгиевски. За време на студиите настапувал во Драмскиот театар во Скопје. По Академијата, заминал за Белград, каде што останал 10 години.

Според САКАМДАКАЖАМ.МК. , Тодоровски-Упа починал по компликации од ковид-19, потврдуваат негови колеги за

Watch Onyx Equinox (Dub) Episode 4 (https://animeflix.nl/m/bxnW/ep-4) at website https://animeflix.nl. See more animeflix sailor moon

Dragon Ball Z (https://gogoanime.be/m/n2yL) Episode 291 at website https://gogoanime.be. See more gogoanime softonic