January 23, 2020 08:45
Култура

Почина актерот од легендарниот филм „Кум“

Актерот Дени Ајело, кој имаше номинација за Оскар за најдобра споредна улога во филмот „Направи вистинска работа“, почина на 86 години во Њу Џерси.

Ајело почина по кусо боледување, потврди неговиот портпарол Трејси Милер за „Л.А. Тајмс“.

Со длабоко жалење известувам дека Дени Ајело, воениот сопруг, татко дедо, глумец и музичар, почина синоќа по кусо боледување. Семејството бара приватност во овие моменти“ соопшти Милер.

Даниел Луис Ајело Џуниор често глумеше италијанско „тврдо“ момче. Неговата кариера траеше од раните 1970-те до денеска.

Нови вести

Повик за учество со детски ликовни творби на тема „Борба против насилството и дискриминацијата меѓу децата во спортот”

Filip

Трето издание на интермедијалниот фестивал „ArtArea“ од 24 до 26 јануари

Filip

Нова веб-страница за македонскиот јазик

Igor