November 29, 2021 12:04
Македонија

Починати 11 лица, нови 490 случаи на Ковид-19,

Нови 490 случаи на Ковид -19 од направени 3.073 тестирања се регистрирани во изминатите 24 часа. Речиси половина од нив се во Скопје.
Според податоците што попладнево ги објави Министерството за здравство, во Скопје има нови 223 случаи, во Куманово 38, Прилеп 33, Велес 32, Штип 24, Битола 20, Кавадарци 19, Охрид 17, Крива Паланка 16 и Кочани 10. Во Кичево има осум нови случаи, Македонска Каменица шест, Гевгелија пет, Струмица, Радовиш и Пробиштип по четири, Тетово, Делчево, Виница, Валандово, Кратово и Демир Хисар по три, Гостивар, Струга и Неготино по два и Свети Николе, Ресен и Богданци по еден нов случај.
Починале 11 лица од кои четворица од Скопје (83г, 80г, 78г, и 66г), тројца од Куманово (93г, 69г и 48г), двајца од Прилеп (79г и 35г) и по едно починато лице од Струмица (67г) и Радовиш (79г). Сите се починати во болнички услови.
Регистрирани сe 201 оздравени пациенти.
Досега се направени вкупно 1.354.533 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 198.646, бројката на оздравени е 185.660, а на починати е 7.012. Бројот на активни случаи е 5.974.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 86863, Активни 3008
Куманово 12007, Активни 481
Тетово 10926, Активни 93
Прилеп 9328, Активни 236
Гостивар 7994, Активни 37
Битола 7303, Активни 193
Велес 6619, Активни 294
Кавадарци 6141, Активни 168
Охрид 6115, Активни 203
Штип 6015, Активни 202
Струмица 5865, Активни 131
Кичево 4067, Активни 86
Струга 3822, Активни 35
Кочани 3449, Активни 145
Гевгелија 2513, Активни 80
Неготино 2347, Активни 22
Свети Николе 1966, Активни 64
Радовиш 1572, Активни 42
Ресен 1566, Активни 33
Крива Паланка 1552, Активни 115
Дебар 1453, Активни 6
Берово 1222, Активни 12
Делчево 1139, Активни 21
Виница 1073, Активни 32
Пробиштип 976, Активни 54
Валандово 842, Активни 16
Кратово 631, Активни 47
Богданци 575, Активни 20
Крушево 541, Активни 11
Македонски Брод 476, Активни 3
Демир Хисар 471, Активни 31
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 347, Активни 47
Пехчево 318, Активни 3
Дојран 142, Активни 2.

ANIMEFLIX: Moyashimon: Kin Gekijou Deluxe anime episode 4 online free at https://animeflix.nl animeflix pokemon

Website https://animeheaven.pro: Watch Propagate animeheaven Episode Full animeheavenru

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

The Wallflower (Dub) (https://wcostream.cc/m/amW1) Episode 25

Di Gi Charat: Ohanami Special (https://animekisa.in/m/4dj6) Episode 4