June 16, 2021 16:49
Македонија

Починаа 35 лица, 890 нови случаи на коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања при што се регистрирани 890 нови случаи на КОВИД-19, како и 1.024 оздравени пациенти и 35 починати лица.

Од вкупно број новорегистрирани заболени од Скопје се 349, Битола 68, Куманово 59, Прилеп 52, Тетово 36, Струмица 35, Велес 32, Охрид 29, Кавадарци 27, Штип  25, Кочани 24, Кичево 20, Гостивар 19, Виница 15, Гевгелија 14, Неготино и Валандово по 11, Струга, Свети Николе и Радовиш по 9, Пробиштип 7, Крива Паланка  6, Ресен и Берово по 4, Делчево и Демир Хисар по 3, Богданци, Демир Капија и Кратово по 2, Крушево, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1.

Од регистрираните 1.024 оздравени пациенти од Скопје се 464, Битола 74, Куманово 65, Прилеп 60, Кавадарци 51, Велес 40, Гостивар 27, Штип 26, Тетово 25, Струмица и Гевгелија по 21, Берово 16, Кочани 15, Кичево, Неготино и Валандово по 13, Радовиш 12, Ресен 9, Свети Николе 8, Крива Паланка 7, Виница и Богданци по 6, Македонски Брод и Дебар по 5, Пробиштип, Демир Капија, Крушево и Делчево по 4, Пехчево 3, Кратово 2, Дојран 1.

Од вкупниот број починати, 7 се од Скопје (35г, 39г , 61г, 69г, 73г, 80г ,84г), 6 лица од Куманово (65г, 70г, 73г, 74г, 76г и 87г), по 3 починати лица се од Прилеп ( 71г,72г и 77г) и Битола (64г,65г и 74г), по 2 лица од Кавадарци (75г и 76г), Велес (53г и 79г), Штип (67г, 69г), Струмица(54г и 84г), Крива Паланка(71г и 72г) и Струга(62г и 72г), по едно лице од Гостивар (77г), Кочани (34г), Кичево (57г)и Охрид (77г). Од починатите пациенти, сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.284 тестови преку: ИЈЗ 534, ЦЈЗ Скопје 65, ЦЈЗ Битола 90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби 0, Судска медицина 11, лабораторија болница Козле17, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8ми Септември 14, Институт за микробиологија 84, МАНУ 121, Жан Митрев (Филип Втори) 153, Авицена 256, Биотек 243, Систина 198, лабораторија Лаор 152, Синлаб 51, Ремедика 54, Плодност 64, Генеа 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 1.174.

Досега во земјата се направени вкупно 681.272 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.001, бројката на оздравени пациенти е 120.707, на починати е 4.357, а бројот на активни случаи изнесува 19.937.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 64493, активни 9039

Куманово 7877, активни 1245

Прилеп 7782, активни 1015

Тетово 6821, активни 685

Битола 5577, активни 1282

Велес 5128, активни 765

Гостивар 4941, активни 498

Кавадарци 4931, активни 558

Штип 4662, активни 455

Охрид 4640, активни 830

Струмица 3721, активни 548

Струга 2843, активни 259

Кочани 2554, активни 325

Кичево 2302, активни 318

Неготино 2093, активни 260

Гевгелија 2080, активни 355

Свети Николе 1403, активни 144

Крива Паланка 1161, активни 89

Ресен 1159, активни 233

Радовиш 1032, активни 143

Берово 957, активни 92

Делчево 913, активни 86

Дебар 894, активни 54

Пробиштип 750, активни 67

Виница 721, активни 114

Валандово 623, активни 101

Богданци 455, активни 67

Крушево 453, активни 99

Демир Капија 392, активни 47

Демир Хисар 356, активни 56

Кратово 348, активни 23

Македонски Брод 342, активни 36

Пехчево 246, активни 17

Македонска Каменица 220, активни 11

Дојран 131, активни 21

WCOStream ben 10 alien force wcostream: Horimiya Episode 13

KissAnime kissanime gone: Naruto: Shippuden (Dub) (https://kissanimeonline.com/m/5rE0) Episode 500