January 24, 2022 21:59
Македонија

Починаа 18 лица, 389 нови случаи со Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.633 тестирања, а регистрирани се 389 нови случаи со Ковид-19, 18 лица починале, а оздравеле 317 пациенти, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од новите случаи во Скопје се 179, следат Битола со 33, Штип – 25, Куманово – 20, Прилеп – 17, Охрид – 15, Кавадарци и Струмица – по 14, Кочани и Гевгелија – по 11, Струга – 7, Тетово и Велес – по 6, Неготино и Демир Хисар – по 4, Кичево, Свети Николе, Ресен и Делчево – по 3, Крива Паланка, Радовиш, Виница, Пробиштип и Кратово – по 2, Демир Капија – 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 18 починати лица од кои седум од Скопје (92г, 90г, 88г, 76г, 72г, 70г и 35г), по две починати лица од Валандово (70г и 64г), Кавадарци (74г и 71г), Крива Паланка (88г и 78г), и по едно починато лице од Куманово (62г), Струмица (78г), Свети Николе (86г), Велес (66г) и Тетово (49). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 317 оздравени пациенти од: Скопје – 126,Прилеп – 42, Струмица – 26, Битола – 23, Куманово и Кочани – по 21, Неготино – 8, Пробиштип – 7, Кавадарци и Дебар – по 6, Охрид, Демир Хисар, Делчево, Виница и Пехчево – по 3, Валандово и Богданци – по 2, Тетово, Кичево и Крива Паланка – по 1.

Во однос на 35 – годишното починато лице од Скопје, истото е со дијагноза Sy anxyosum, Obesitas, HTA и шизотипно растројство, 49 – годишното починато лице од Тетово е со дијагноза HTA и St post Tromboflebitis, и било на антикоагулантна терапија.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин”, не се пријавени дополнителни починати лица.

Направени се 2.633 тестови преку: ИЈЗ-178, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-80, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–27, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–295,Жан Митрев (Филип Втори)-51, Авицена-96, Биотек-172, Систина-33, лабораторија Лаор-139, Синлаб-3, Ремедика-0, Плодност–43, Генеа-8, Никоб лаб-181, ВФВ Медикал-29, Ели Медика-25, Ројал Медика–14, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб – 5, Жан Митрев Струмица – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.115.

Досега во земјата се направени вкупно 1.449.036 тестирањана Ковид-19.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 212.220, бројот на оздравени пациенти е 196.249, на починати е 7.436, а на активни случаи изнесува 8.535.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови
Заболени (вкупно)                                          Активни случаи (вкупно)
Скопје                                             92709                                                            3908
Куманово                                        12755                                                              294
Тетово                                             11268                                                              170
Прилеп                                            10003                                                              419
Битола                                              8358                                                              693
Гостивар                                           8055                                                                39
Велес                                                7197                                                              373
Кавадарци                                        6775                                                              305
Штип                                                 6508                                                               223
Охрид                                                6353                                                              269
Струмица                                          6031                                                              146
Кичево                                               4207                                                               97
Струга                                                3887                                                               61
Кочани                                               3912                                                              239
Гевгелија                                           2743                                                              163
Неготино                                            2531                                                               91
Свети Николе                                    2085                                                               72
Крива Паланка                                  1838                                                              155
Радовиш                                            1694                                                                75
Ресен                                                 1686                                                                88
Дебар                                                 1454                                                                 1
Берово                                               1372                                                                84
Делчево                                             1327                                                               123
Виница                                               1137                                                                42
Пробиштип                                        1102                                                                50
Валандово                                          898                                                                 36
Кратово                                               745                                                                 77
Богданци                                             629                                                                 38
Демир Хисар                                       586                                                                 90
Крушево                                               574                                                                 23
Македонски Брод                                484                                                                  5
Демир Капија                                       421                                                                  9
Македонска Каменица                        395                                                                60
Пехчево                                                342                                                                13
Дојран                                                   159                                                                 4
Вкупно                                             212220                                                            8535.