August 5, 2021 03:37
Македонија

Починаа 16 лица, нови 30 случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на КОВИД-19, со што бројот на активни случаи изнесува 5.913, оздравени се 359 пациенти, а починати се 16 лица, информира Министерството за здравство.

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 30 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 14, Куманово – 4, Тетово и Кочани – по 2, Битола, Велес, Охрид, Струмица, Кичево, Радовиш, Виница и Пробиштип – по 1.

Регистрирани се 359 оздравени пациенти од: Скопје – 163, Куманово – 31, Битола – 26, Тетово – 16, Велес и Кичево – по 12, Кочани, Гостивар и Кавадарци – по 11, Ресен – 10, Штип – 9, Виница, Прилеп и Свети Николе – по 6, Струмица –5, Неготино и Берово – по 4, Радовиш и Гевгелија – по 3, Крива Паланка и Дебар – по 2, Струга, Делчево, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Пријавени се вкупно 16 починати лица: осум од Скопје на возраст од 61, 62, 69, 72, 75, 80, 82 и 82 години, две лица од Битола на возраст од 65 и 82 години и по едно лице од Куманово на возраст од 80 години, Струмица 76 години, Охрид 68 години, Гостивар 73 години, Ресен 69 години и Струга 72 години. Од пријавените, еден е починат во домашни, а останатите во болнички услови.

Од МЗ информираат дека направени се 1.658 тестови преку: ИЈЗ-62, ЦЈЗ Скопје-24, ЦЈЗ Битола-51, ЦЈЗ Прилеп-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, МАНУ-37, Жан Митрев (Филип Втори)-167, Авицена-208, Биотек-676, Систина-184, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-48, Плодност–56, Генеа–0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 134.

Досега во земјата се направени вкупно 749.727 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.524, бројката на оздравени пациенти е 143.427, на починати е 5.184, а бројот на активни случаи изнесува 5.913.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно) е следна: Скопје 68179, активни 2493, Куманово 8763, активни 519, Прилеп 8255, активни 301, Тетово 7185, активни 230, Битола 6258, активни 419, Велес 5459, активни 174, Гостивар 5154, активни 124, Кавадарци 5141, активни 92, Охрид 4975, активни 290, Штип 4951, активни 137, Струмица, 4093, активни 141, Струга 2969, активни 105, Кочани 2770, активни 86, Кичево 2527, активни 148, Гевгелија 2189, активни 64, Неготино 2177, активни 48, Свети Николе 1517, активни 62, Ресен 1233, активни 89, Крива Паланка 1217, активни 21, Радовиш 1130, активни 62, Берово 1026, активни 12, Делчево 964, активни 45, Дебар 938, активни 8, Виница 871, активни 90, Пробиштип 786, активни 18, Валандово 664, активни 11, Богданци 493, активни 17, Крушево 488, активни 34, Демир Хисар 396, активни 36, Демир Капија 396, активни 4, Кратово 363, активни 11, Македонски Брод 356, активни 1, Пехчево 266, активни 4, Македонска Каменица 243, активни 17 и Дојран 132, активни 0.

4Anime dubbed anime: The Promised Neverland Episode 12

GoGoAnime gogoanime kissanime tv: Watch Attack on Titan Season 3 Episode 3