January 16, 2022 19:33
Македонија

Починаа 13 лица, нови 155 заболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 1.179 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 113, Кавадарци – 8, Куманово и Битола – по 6, Прилеп и Кочани – по 4, Ресен – 3, Охрид, Гевгелија и Неготино – по 2, Струга, Крива Паланка, Берово, Делчево и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 387 оздравени пациенти од: Скопје – 161, Битола – 32, Прилеп – 30, Кавадарци – 29, Кочани – 20, Куманово – 17, Тетово и Велес – по 14, Штип и Крива Паланка – по 12, Кратово – 6, Пробиштип и Демир Хисар – по 5, Охрид, Неготино и Делчево – по 4, Гостивар, Ресен и Македонска Каменица – по 3, Свети Николе и Берово – по 2, Струга, Гевгелија, Богданци, Пехчево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 4 од Велес (84, 83, 72 и 69), 3 од Скопје (68, 63 и 50), 2 од Куманово (67 и 64) и по едно починато лице од Прилеп (50), Битола (68), Штип (69) и Крива Паланка (82). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.179 теста преку: ИЈЗ – 49, ЦЈЗ Скопје – 29, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 0, ЦЈЗ Тетово – 0, ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 48, „Авицена“ – 48, „Биотек“ – 77, „Систина“ – 65, лабораторија „Лаор“ – 0, „Синлаб“ – 0, „Ремедика“ – 0, „Плодност“ – 0, „Генеа“ – 0, „Никоб лаб“ – 176, „ВФВ медикал“ – 15, „Ели медика“ – 16, „Ројал медика“ – 0, „Спектра-ММ“ – 0, „Рапид лаб“ – 0, „Жан Митрев Струмица“ – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 656.

Досега во земјата се направени вкупно 1.450.215 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 212.375, бројот на оздравени пациенти е 196.636, на починати е 7.449, а бројот на активни случаи изнесува 8.290.

Според епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 92.822, Активни 3.857
Куманово 12.761, Активни 281
Тетово 11.268, Активни 156
Прилеп 10.007, Активни 392
Битола 8.364, Активни 666
Гостивар 8.055, Активни 36
Велес 7.197, Активни 355
Кавадарци 6.783, Активни 284
Штип 6.508, Активни 210
Охрид 6.355, Активни 267
Струмица 6.031, Активни 146
Кичево 4.207, Активни 97
Струга 3.888, Активни 61
Кочани 3.916, Активни 223
Гевгелија 2.745, Активни 164
Неготино 2.533, Активни 89
Свети Николе 2.085, Активни 70
Крива Паланка 1.839, Активни 143
Радовиш 1.694, Активни 75
Ресен 1.689, Активни 88
Дебар 1.454, Активен 1
Берово 1.373, Активни 83
Делчево 1.328, Активни 120
Виница 1.137, Активни 42
Пробиштип 1.102, Активни 45
Валандово 898, Активни 36
Кратово 745, Активни 71
Богданци 629, Активни 37
Демир Хисар 586, Активни 85
Крушево 574, Активни 23
Македонски Брод 485, Активни 6
Демир Капија 421, Активни 9
Македонска Каменица 395, Активни 57
Пехчево 342, Активни 12
Дојран 159, Активни 3

gogoanime. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch anime My Hero Academia Season 5

GoGoAnime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

anime gogo Black Clover (Dub)

GoGoAnime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

gogoanime1 Fairy Tail (Dub)