August 13, 2022 21:22
Македонија

Починаа 12 лица, нови 460 позитивни на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања и регистрирани се 460 нови случаи со Ковид-19, седум починати и 543 оздравени пациенти.

Од 460 новозаболени во Скопје има 185, Прилеп – 54, Битола – 45,Кавадарци -28, Берово – 20, Куманово – 15,Гевгелија – 11, Велес – 10, Тетово, Охрид, Радовиш и Делчево – по 9, Кочани и Крива Паланка – по 7, Кратово – 5, Неготино и Валандово – по 4, Струга, Виница и Македонски Брод – по 3, Струмица , Ресен, Крушево, Македонска Каменица, Пехчево и Дојран – по 2, Гостивар, Штип, Кичево, Свети Николе, Дебар, Богданци, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Од седумте починати лица три се од Скопје (63г, 67г и 83г), две од Битола ( 66г и 83г), и по едно починато лице од Куманово (79г), и Берово (69г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Од 543 оздравени пациенти од Скопје се 234, Битола – 54, Прилеп – 31, Куманово – 25, Кавадарци – 23, Штип и Охрид – по 20, Кочани – 15, Велес – 14, Струмица – 13, Гевгелија и Ресен – по 12, Тетово – 9, Радовиш, Берово и Делчево – по 7, Неготино и Демир Хисар – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Кичево и Богданци – по 4, Струга – 3, Виница – 2, Свети Николе, Пробиштип, Крушево, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Дополнително, согласно регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин”, се пријавени пет починати лица со датум на смрт од 02.10.2021 до 27.11.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Битола (1), Велес(1) и Прилеп (1). Починатите лица се на возраст од 70г до 88г. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.

Направени се 2.424 тестови преку: ИЈЗ-332, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-65, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–11, ЦЈЗ Куманово-62, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –2, Институт за микробиологија–3, Жан Митрев (Филип Втори)-69, Авицена-151, Биотек-164, Систина-81, лабораторија Лаор-69, Синлаб-28, Ремедика-30, Плодност–40, Генеа-13, Никоб лаб-217, ВФВ Медикал-25, Ели Медика-22, Ројал Медика–9, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–1,Жан Митрев Струмица–9,Нова Лаб Дијагностика–5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 869.

Досега во земјата се направени вкупно 1.471.420 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 215.585, бројот на оздравени пациенти е 200.003, на починати е 7.581, а на активни случаи изнесува 8.001.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 94288, Активни 3797
Куманово 12870, Активни 241
Тетово 11319, Активни 150
Прилеп 10210, Активни 423
Битола 8654, Активни 623
Гостивар 8060, Активни 30
Велес 7286, Активни 326
Кавадарци 6956, Активни 305
Штип 6564, Активни 158
Охрид 6444, Активни 284
Струмица 6091, Активни 148
Кичево 4222, Активни 78
Кочани 3989, Активни 173
Струга 3903, Активни 65
Гевгелија 2792, Активни 128
Неготино 2557, Активни 58
Свети Николе 2113, Активни 81
Крива Паланка 1884, Активни 135
Ресен 1736, Активни 97
Радовиш 1720, Активни 63
Дебар 1456, Активни 2
Берово 1442, Активни 94
Делчево 1391, Активни 135
Виница 1154, Активни 43
Пробиштип 1110, Активни 23
Валандово 930, Активни 54
Кратово 765, Активни 45
Богданци 643, Активни 37
Демир Хисар 609, Активни 73
Крушево 584, Активни 30
Македонски Брод 493, Активни 12
Демир Капија 424, Активни 7
Македонска Каменица 414, Активни 69
Пехчево 349, Активни 11
Дојран 163, Активни 3.