October 22, 2021 12:36
Македонија

Починаа 12 лица, нови 154 нови случаи на КОВИД-19

Во последните 24 часа регистрирани се 154 нови случаи на КОВИД-19, оздравени се 408 пациенти, а пријавени се 12 починати лица.
Како што соопшти Министерството за здравство, во последните 24 часа направени се 1.967 тестирања. Од новите случаи со КОВИд-19, најмногу има во Скопје – 118, Куманово – 12, Кавадарци – 5, Прилеп и Битола – по 3, Велес, Кичево, Кочани, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Струмица, Виница и Кратово – по 1.
Регистрирани сe 408 оздравени пациенти од: Скопје – 179, Тетово – 23, Куманово – 22, Струмица – 19, Штип – 17, Кавадарци – 15, Кичево – 14, Прилеп и Велес – по 12, Кочани и Дебар – по 11, Радовиш и Берово – по 9, Битола и Ресен – по 7, Свети Николе – 6, Кратово и Гостивар – по 5, Крива Паланка, Гевгелија и Валандово – по 4, Неготино и Делчево – по 3, Пехчево – 2, Охрид, Пробиштип, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.
Пријавени се 12 починати лица: 10 починати лица од Скопје (90г, 90г, 82г, 74г, 73г, 73г, 71г, 67г, 67г  и 53г), по едно починато лице од Штип (84г) и Валандово (30г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
Направени се 1.967 тестови преку: ИЈЗ-22, ЦЈЗ Скопје-10, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–41, Жан Митрев (Филип Втори)-84, Авицена-105, Биотек-155, Систина-76, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-359, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-34, Ројал Медика –0,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.044.
Досега во земјата се направени вкупно 1.254.061 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.068 бројката на оздравени пациенти е 167.810, на починати е 6.472, а бројот на активни случаи изнесува 12.786.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 81122, Активни 5761
Куманово 11031, Активни 904
Тетово 10747, Активни 994
Прилеп 8909, Активни 275
Гостивар 7922, Активни 525
Битола 6941, Активни 245
Велес 6037, Активни 284
Охрид 5817, Активни 667
Кавадарци 5744, Активни 195
Струмица 5613, Активни 500
Штип 5562, Активни 238
Кичево 3877, Активни 433
Струга 3755, Активни 638
Кочани 3134, Активни 128
Гевгелија 2355, Активни 73
Неготино 2295, Активни 39
Свети Николе 1824, Активни 105
Ресен 1508, Активни 102
Радовиш 1477, Активни 110
Дебар 1442, Активни 133
Крива Паланка 1350, Активни 51
Берово 1193, Активни 39
Делчево 1108, Активни 65
Виница 1006, Активни 45
Пробиштип 895, Активни 43
Валандово 785, Активни 28
Богданци 543, Активни 19
Кратово 527, Активни 50
Крушево 518, Активни 15
Македонски Брод 461, Активни 31
Демир Хисар 423, Активни 14
Демир Капија 406, Активни 4
Пехчево 310, Активни 8
Македонска Каменица 292, Активни 21
Дојран 139, Активни 4

Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School - Despair Arc (Dub) (https://animedao.nl/m/mZNj) Episode 11

Anime Twist - Watch anime online, English anime onlineAnime Twist - HD anime for free | TwistMoe

Website https://animeflix.nl: Watch Assemble Insert animeflix Episode 2 hotarubi no mori e animeflix

KissAnime: K-ON! anime episode 13 online free at https://kissanime.mx kissanime page 1

Forums asp: https://forums.asp.net/members/gogoanimelol.aspx

Forum acronis: https://forum.acronis.com/user/358936