April 21, 2021 00:29
Македонија

Починаа седум лица, 234 нови случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје – 99, Прилеп – 26, Кавадарци – 19, Куманово – 17, Струмица – 15, Неготино – 9, Тетово и Кочани – по 7, Гостивар – 6, Штип и Велес – по 5, Охрид и Гевгелија – по 4, Струга – 3, Виница – 2, Битола, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Берово и Пробиштип – по 1.

Пријавени се вкупно седум починати пациенти од кои двајца од Скопје (68г – странец хоспитализиран во Скопје, 86г), двајца од Крушево (71г, 71г), и по еден пациент од Тетово (62г), Прилеп (85г) и Пробиштип (71г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани се 274 оздравени пациенти од: Скопје – 138, Кавадарци – 33, Неготино – 19, Велес – 10, Крива Паланка и Ресен – по 8, Штип – 7, Куманово – 6, Тетово, Битола, Струмица, Делчево и Кратово – по 5, Гостивар, Гевгелија, Свети Николе и Валандово – по 3, Кочани, Кичево и Пробиштип – по 2, Берово и Богданци – по 1.

Направени се 1.208 тестови преку: ИЈЗ-309, ЦЈЗ Скопје-58, Биотек-161, Клиника „Жан Митрев”-152, Систина-257, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2 и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 269.

Досега во земјата се направени вкупно 523.726 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 103.020, бројот на оздравени пациенти е 91.507, на починати е 3.144, а на активни случаи изнесува 8.369.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 45070, активни 3719

Куманово 5605, активни 290

Тетово 5471, активни 292

Прилеп 5431, активни 658

Гостивар 3795, активни 154

Штип 3665, активни 121

Велес 3459, активни 257

Битола 3441, активни 181

Кавадарци 3405, активни 604

Охрид 3257, активни 440

Струмица 2728, активни 185

Струга 2417, активни 190

Кочани 1829, активни 74

Кичево 1778, активни 70

Неготино 1253, активни 217

Гевгелија 1224, активни 186

Свети Николе 1109, активни 23

Крива Паланка 837, активни 83

Ресен 813, активни 61

Дебар 795, активни 44

Радовиш 744, активни 25

Делчево 745, активни 185

Берово 643, активни 25

Пробиштип 545, активни 24

Виница 523, активни 25

Валандово 368, активни 27

Крушево 284, активни 71

Кратово 277, активни 29

Богданци 275, активни 46

Демир Хисар 266, активни 15

Македонски Брод 252, активни 7

Демир Капија 242, активни 32

Македонска Каменица 193, активни 3

Пехчево 186, активни 4

Дојран 95, активни 2. 

AnimeTV anime tv dragon ball: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) Episode 14 (https://animetv.cc/m/A1Yp/ep-14)

WCOStream wcostream hunter x hunter: Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 12