January 22, 2019 22:24
Живот

Потресна исповед на мајка: Мојата ќерка е грда и јас сум очајна поради тоа!

Потресна исповед на мајка: Мојата ќерка е грда и јас сум очајна поради тоа!

На една друштвена мрежа се појави потресна исповед на една мајка предизвика големо внимание и лавина на коментари.

Таа призна дека нејзината ќерка е едноставно „грда“ и дека нема убави црти на лицето, барајќи помош од другите, како своето девојче да го научи да биде среќна и задоволна со себе, наспроти критиките кои таа ги добива за нејзиниот изглед.

Ова е дел од емотивната порака:

Се мразам себе поради ова што го кажувам, не ме осудувајте – мојата 9 годишна ќерка е физички не активна. Од мене и сопругот го наследи најлошото, неговите очи и изразениот нос, како и мојата лоша градба и виткана коса. Еден лекар дури мислеше дека има Даунов синдром, иако е родена како сосема здраво дете, вака започна исповедта на оваа жена.

Загрижената мајка за време на пораката истакна дека бескрано ја сака својата ќерка, како и дека таа е полна со квалитети и добри особини, но дека е свесна дека сигурно ќе биде на мета со оние кои ќе се побиваат со неа во училиште.

„Како расте така децата повеќе забележуваат како таа изгледа. Некои и не се воздржаа, а тоа да не го прокоментираат. Дури кои од нив си ги прашаа родителите зошто мојата ќерка е толку грда. Затоа ми е страв, сите ќе ја потценуваат мојата ќерка и неикој нема да разбере колку е она забавна, дарежлива и чувствителна. Никој нема да разбере дека таа е дете кое ги спасува напуштените мачиња, ги враќа бубачињата на ливчињата и дава сладолед на другите деца, раскажува очајната мајка.

Таа додава дека поради тоа е неописливо тажна.

„Често плачам, плачам многу. Таа има добро срце и добар карактер. За неа животот ќе биде тежок, а таа тоа не го заслужува. Не знам како да се оттргнам од сопствената вина, бидејќи сама мислам дека моето дете не е неодоливо, напиша оваа загрижена жена.

Таа на крајот од текстот ги замоли мајките да и помогнат и да и дадат корисни совети.

„Ве молам не ме мразете поради се што напишав. Доволно се мразам себеси. Како да и одговорам на прашањето„Убава ли сум мама?. „Сакам да и помогнам да израсне во здрава и среќна млада жена, која ќе може да му покаже на светот дека е прекрасна.

Таа доби поддршка од многу корисници, кои ги изнесоа своите совети како да го преброди ова…

Related posts

Што треба да направите кога некој упорно ве нервира?

24info

Дознал дека умира и се оженил со свршеницата

24news

Го живее вториот живот: Снимал воз кој поминува но она што се случило потоа..

24news