March 24, 2019 23:05
Магазин

Потпечени тестенини со мелено месо

Вкусни потпечени тестенини со мелено месо.

 

Состојки:

500 грама тестенини по ваша желба

500 грама мелено месо

250 грама шампињони

250 грама кечап

250 грама кашкавал

2 главици кромид

Мешан сув зачин и малку сув босилок

Подготовка:

Ставете ги тестенините да се варат, за тоа време подгответе го сосот. На загреано масло ставете да се пржи ситно исецкан кромид, додадете го месото и пржете 15 минути. Шампињоните исецкајте ги на ленти, па потоа и нив ставете ги во месото да се пржат, зачинете со сув зачин и динстајте на умерена температура додека печурките да омекнат.

На крајот додете ги кечапот и босилокот, па пржете уште 5 минути, сосот прелијте го врз претходно сварените тестенини, па се добро измешајте.Тавката за печење премачкајте ја со малку маргарин, половина од тестенините префрлете ги во тавката, а потоа изрендајте половина од кашкавалот и врз кашкавалот ставете ја преостанатата смеса од тестенините.

Печете во загреана рерна 15 минути на 200 степени.Откако ќе ја извадите тавката од рерната изрендајте го и преостанатиот кашкавал, па печете уште 10 минути, послужете додека е топло.

Нови вести

(Видео) Видео со крштевки на кои имало смешни инциденти прегледано 21,5 милион пати

Filip

(Видео) Камерите уловија новинар како прави нешто навистина одвратно пред пренос во живо

Filip

Печени компири во пиво

Filip