January 22, 2022 22:28
Свет

Потенцијално опасен астероид во сабота во орбитата на Земјата

Огромен „потенцијално опасен“ астероид, поголем од Ајфеловата кула, ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември, објави американската вселенска агенција НАСА.

Астероидот во облик на јајце наречен „4660 Nereus“, долг 330 метри, ќе влезе во орбитата на Земјата со брзина од 23.700 километри на час.

Се очекува астероидот да помине на одредено растојание од Земјата, но сепак ќе биде поблиску отколку што биле некои астероиди во последните 20 години.

Нереус, именуван по старогрчкиот бог на морето, најстариот син на персонификацијата на Земјата, божицата Гаја, ќе биде оддалечен околу 3,86 милиони километри, што е околу 10 пати повеќе од растојанието помеѓу Земјата и Месечината, пишува порталот “Наука во живо“.

Иако звучи како многу голема оддалеченост, тоа е по космички стандарди, на чекор од нашата планета.

НАСА го опишува секој вселенски објект на оддалеченост од 193 милиони километри од Земјата како „објект блиску до Земјата“ и секој објект што брзо се движи во опсег од седум и пол милиони километри како „потенцијално опасен“.

Астрономите внимателно го следат таквиот обележан објект, барајќи какво било отстапување од предвидената орбита, што би можело да ги доведе до текот на орбитата на Земјата и можен судир.

Според предвидувањата на НАСА, Нереус следно ќе се приближи до Земјата на 2 март 2031 година, потоа во ноември 2050 година и 14 февруари 2060 година, кога би можел да се приближи на речиси 1,2 милиони километри.

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita. Episode 1

gogo anime tv Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

Bleach Episode 366

GoGoAnime Dragon Ball (Dub)

GoGoAnime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 3