September 22, 2019 11:44
Хроника

Потврдени казните за напаѓачите на Села

Скопска Апелација им ги потврди затворските казни на осудените за нападот на Зијадин Села во Собранието, дознава Макфакс.

Според пресудата, обвинетите со умисла се обиделе го убијат пратеникот.

Најголема казна од 13,6 години доби Никола Војминовски, а Кире Георгиевски и Александар Јаневски-Тошта добија по 13 години затвор. По десет години и шест месеци затворски казни добија Андреј Мицов, Николче Димитриевски, Оливер Ошавковски и Коста Делов.

Никола Војминовски, кој се наоѓаше во куќен притвор до правосилноста на пресудата, избега и сè уште е недостапен за органите на прогоот.

За обидот за убиство на Села првично беа обвинети 10 луѓе, но Сашо Сенков беше ослободен од обвинение, а обвинението за Стојан Павлевски и Цејо Ѓорѓиевски беше преиначено во насилство, па по признавањето вина, беа осудени на три, односно една година и два месеца затвор.

Нови вести

Исклучени од сообраќај 33 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Igor

(Фото) Сообраќајка на патот Велес-Скопје, има повредени

Igor

Македонци се враќале од Холандија со нов автомобил, кај Врање со судриле со „голф“

Igor