December 8, 2022 04:05
Балкан

Последните зборови на исчезнатиот Матеј Периш кон татко му: „Тато, влегуваме во Србија“

Ненад Периш, таткото на Матеј Периш (27) од Сплит, кој исчезна на 31 декември околу 2 часот по полноќ кога излегол од белградскиот ноќен клуб Готик, вели дека многу детали не му се јасни.

Имено, како што вели, ги прегледал сите снимки кои се појавиле во јавноста од ноќта на исчезнувањето на неговиот син, но се уште се сомнева.

– Не знам каде отиде Мaтеј. Ниту зошто го запре таксито и каде сакаше да оди. Зошто се врати во Сава? Зошто не им кажа ништо на пријателите? Во исто време, навистина ми изгледа невозможно тој да прескокне толку висока ограда за да се спушти до Сава и да падне во неа. Камерите го снимија само Матеја како оди кон Сава, и тука завршуваат снимките – објаснува Периш.

За сите овие прашања тој зборува со сопругата и ќерките на 19 и 16 години. Го следат секој текст што се објавува за Метју и во секој од нив го бараат одговорот на прашањето „Каде исчезна Метју“.

– Син ми ми ја испрати последната порака во која пишуваше: „Тато, влегуваме во Србија“.Немам веќе ништо добиено од него. Можам само да кажам дека никогаш во животот не сум го видел пијан, а камоли под дејство на некои супстанци. Снимките што ги гледав и што ги објави вашата полиција не ми изгледаат пијани. Матеј трча во права линија, таксист доаѓа околу возилата, сака да седне на совозачкото место. Верувам дека кога би можел да му се јави некој таксист, ќе му каже точно каде сака да оди – тврди Периш.

Да потсетиме, Сплитчани на 31 декември во 18 часот го пријавиле исчезнувањето на нивниот пријател, а според нив, околу 2.30 часот виделе дека Матеја го нема. Положиле полиграфски тест и соработувале со полицијата. Исто така, инспекторите двапати ги испрашувале во станот каде што престојувале во Дорчол. По враќањето од Белград, младите се заразиле со корона вирусот, но се претпоставува дека штом закрепнат и излезат од изолација, повторно ќе бидат прегледани.